Obec Třtěnice
Třtěnice 127
507 04 Třtěnice
Spolek dobrovolných hasičů ve Třtěnici, byl založen s přičiněním obecního zastupitelstva v roce 1895. Sbor čítal 22 členů činných a 4 členy přispívající. Zakládajícími členy sboru byli Josef MORÁVEK, František PODLIPNÝ, Josef JÓR, Josef JŮZA, Josef PLÍTEK a Alois VÍCH. Sbor dobrovolných hasičů Třtěnice, jest členem Zemské ústřední hasičské jednoty království českého prostřednictvím župní okresní jednoty. Hlavním úkolem sboru, bylo likvidovat požáry domů a jejich příslušenství. Vše v té době primitivní technikou. Počáteční vybavení se skládalo z ruční stříkačky, deseti hadic, dvou savic, čtyř žebříků a dvou stahovacích háků. Po roce 1911 získávají hasiči peníze pro svoji činnost také z dobrovolných příspěvků, které se pohybovaly od 1 koruny až po 15 korun od těch majetnějších. Dále pak pořádáním plesů a divadelních představení. Pro zajímavost uvádíme názvy některých her, "Na statku a v chaloupce", "Pro čest hasičskou", "A přece se vrátil", "Helmice bez poskvrny", "Policejní hodina" a jiné. Hasičský sbor byl velice činný. Veškerá praktická cvičení se konala v neděli odpoledne a bývala svolávána hasičskou trubkou, veškerá činnost schůzovajiž oběžníkem. Členové sboru se zůčastňovali různých slavností jako například odhalení památníku padlím v Ostružně, pořádali průvod k výročí upálení Mistra Jana Husa. V okrskovém hasičském sjezdu cvičili se sekerami. Někteří ze cvičících byli tak výteční, že byli vybráni i na sjezdy do Prahy. Po divadelním představení "Pro čest hasičskou" následovalo velkolepé cvičení mužů a žen se strojem, s žebříky a sekerami.
V roce 1929 se celý hasičský sbor účastnil slavností ve Vojicích a Nevráticích, které se konaly u příležitosti předávání prvních motorových hasících stříkaček. V roce 1931 zakupuje hasičský sbor za 29.500 korun 150 metrů hadic a novou motorovou stříkačku. Při této příležitosti se v obci konala slavnost, které se účastnili i hasičské sbory z Vojic, Podhorního Újezda, Nevrátic, Chomutic, Butovse, Kovače, Konecchlumí, Chyjice, Vitiněvse, Žeretic a Miličevse. Na veřejném vystoupení cvičili muži s hasičskou technikou a ženy předvedly své vystoupení se šátečky a košíčky. Poté se konal koncert dechových hudeb v zahradě starosty Františka Fialy a večer následoval "Věneček" v hospodě Františka Holce. Součástí slavnosti bylo i divadelní představení "Ohni zmar". V roce 1939 měl náš sbor 23 činných členů, 47 členů přispívajících a 8 členů čestných. Pro sbor je odebírán časopis "Hasičské rozhledy" a "Slovník ze cvičitelské besedy". Provádí praktická cvičení s technikou, prostná cvičení, nacvičuje divadelní představení, pořádá oslavy, účastní se na blízkých i vzdálenějších soutěžích. Na oslavy se jezdilo na kolech, vlakem, nebo i koňským potahem.
V roce 1940 jsou již velmi stísněné válečné poměry a úřady znemožňují veškerou kulturní a vzdělávací činnost sboru.
Po válce, v roce 1946 bylo rozhodnuto o výstavbě nové hasičské zbrojnice. Členové se přihlašují k brigádám. V této době se úspěšně vyvíjí činnost ve cvičení s hasičskou technikou a to se projevuje na srazech hasičů.
Rok 1948 přináší sboru náročný úkol a tím je uspořádání 1.sjezdu okresní jednoty ve Třtěnicích. Dne 6. června 1948 celý sbor Třtěnic v nových uniformách přivítal na 2000 hasičů ze 155 hasičských sborů. Sjezd se koná pod záštitou MNV Jičín za účasti hasičských sborů z obvodu Jičín, Libáň, Sobotka. Příprava sjezdu byla záležitostí celé obce.V předvečer sjezdu se konal 1. sjezd rodáků a přátel obce. Rok 1949 znamená nové volby, plán a rozpočet na novou zbrojnici, zakoupení auta za 87000 korun, které sloužilo jako hasičský vůz. Nová hasičská zbrojnice byla dokončena v roce 1957. Poděkování a pochvalu zasluhují všichni, kteří se na této akci podíleli. V roce 1973 se stává novým předsedou František Kostka. Dochází k proškolení družstva mužů. Na okresní soutěži obsazuje naše družstvo 3.místo. Současně dochází k pořádání tanečních zábav a kulturních akcí.
V létě 1974 se uskutečnila pouťová taneční zábava na přírodním parketu s jednoduchým pódiem.
V roce 1975 slaví sbor dobrovolných hasičů 80 let svého trvání. Shrnuje svou dosavadní činnost, uděluje medajle zasloužilým členům. Tehdy dochází také k rozhodnutí, vystavět přírodní, kryté jeviště a taneční parket. Projekt vypracoval místní chalupář, architekt A. Vranka. Celá stavba je zhotovena v termínu od 19.5.1975 do 12.7.1975 v hodnotě 80000 korun. V tomto roce také vzniká oddíl Mladý požárník. Družstvo připravuje Milan Kloutvor a velitel Miroslav Kracík. Od léta 1976 vystupuje v přírodním divadle spousta hudebních kapel a hudebníků. Mimo jiné to jsou například - Moravanka, Petra Černocká, Plavci. V roce 1977 to jsou Helena Vondráčková, Bob Frídl, Marta, Strýček Jedlička a Tena. V tomto období se členové sboru brigádně zůčastňují zvelebování vesnice, provádějí prohlídky v obytné zástavbě. Ve výcviku starších žáků nastala změna, mnoho jich odešlo do učení. Milan Kloutvor a Miroslav Kracík začali pracovat s mladšími družstvy chlapců a dívek.
V roce 1978 má náš sbor 56 členů. Při brigádách pracují na rekonstrukci pohostinství a mateřské školy. V přírodním divadle vystupovala kapela Olympic, dechovka Mistříňanka, Reflex, Orient, Premier. V tomto roce byla také provedena výstavba srubového stánku s očerstvením v přírodním divadle.
Rok 1983 přináší další změny. Vedoucí našeho sboru František Kostka je zvolen do okresní komise OV SPO v Jičíně. Sbor má celkem 56 členů z toho 8 žen. Činnost je zaměřena na pomoc v obci, zejména při výstavbě víceúčelové hasičské nádrže.
Připravuje se celkové zastřešení přírodního divadla a přípravy 90. výročí založení sboru.
V roce 1986 se v přírodním divadle které je už celé zastřešené, dodělává klubovna sboru, stánek na občerstvení a sociální zařízení. Pod vedením zasloužilého člena sboru Jaroslava Mareše musí být vše hotovo do pouti, kdy se připravuje 2. sjezd rodáků a přátel obce.
Svátek má Ludmila
Návštěvnost:
ONLINE:1
DNES:244
TÝDEN:244
CELKEM:785331